Co przynosimy do przedszkola?
Dzieci 3 i 4-letnie leżakują w przedszkolu. W zwiąku z tym będzie im potrzebna poduszeczka typu "Jasiek" oraz piżamka. Na smutne dni bez rodziców dobrym rozwiązaniem jest przytulanka. Obowiązkowo w szatni pozostawiamy woreczek z ubraniem na przebranie. Wszystkie dzieci przynoszą ciapy z powierzchnią antypoślizgową i fartuszek.
Jak ubieramy dziecko do przedszkola?
Przede wszystkim nie przegrzewamy. Preferujemy getry, skarpetki, bawełnianie bluzeczki. Na chłodniejsze dni - bluzy.
Kilka praktycznych porad na temat rozstania z dzieckiem
Sam moment rozstania jest trudny zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pamiętajmy,
iż atmosfera powinna być przyjazna i miła, a sam moment rozstania przebiegł szybko i sprawnie
- Krótkie pożegnanie. Długie rozmowy, całusy, uściski, niekończące się przybijanie piątek utrudnia dziecku i rodzicowi rozstanie.
- Rytuały. Warto abyście przed wyjściem do przedszkola ustalili sposób rozstanie czy będzie to całus, przybicie „żółwika”, czy przytulas. Pierwsze dni na pewno będą trudne w utrzymaniu tego, ale z biegiem czasu na pewno dziecko się przyzwyczai.
- Mów prawdę. Powiedz dziecku, że nadszedł czas rozstania i wrócisz „po obiedzie”. Dobrze, żebyś określiła dziecku orientacyjny czas powrotu.
- Miłe komunikaty. Nie stosuj nigdy stwierdzenia „nie bój się”, bo uświadamiasz swojemu dziecku, że jest coś czego mógłby się bać. Zamiast tego powiedz „Miłej zabawy”, „Na pewno dzień Ci minie przyjemnie”. Pamiętaj o uśmiechu i ciepłym głosie, który pomoże twojemu dziecku nabrać pewności siebie, że „w przedszkolu jest fajnie”
- Cierpliwość. Okres adaptacji może przebiegać długo. Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie, nauczyciela i dziecka. Warto, abyś była wrażliwa na emocje dziecka. Krzyk i negatywne emocje z Twojej strony pogorszą sytuację.
Należy pamiętać, że każde dziecko przechodzi proces adaptacji w swoim tempie i na swój sposób. Rolą rodzica jest wsparcie i towarzyszenie dziecku w tym intensywnym czasie oraz pomoc w tworzeniu obrazu przedszkola jako bezpiecznego miejsca, gdzie dziecko może czuć się spokojne i swobodne. Im więcej czasu i energii poświecimy dziecku w okresie poprzedzającym właściwy proces adaptacji, tym większe korzyści z tego mieć będziemy i nagrodę w postaci radosnej buzi naszej pociechy.